FacebookInstagram
Memur DavalarıAdalet suçu suçluyu değil, sonuna kadar masumiyeti aramaktır...

Tekerrür Eden Fiilde Hangi Disiplin Cezası Dikkate Alınır?

Disiplin cezası verilmesine sebep olmuş bir fiil veya halin tekerrüründe memura verilecek bir derece ağır cezanın tespitinde kanundaki cezanın mı, yoksa resmi olarak verilen cezanın mı dikkate alınacağı tartışma konusudur…

Kategori: Davalar - Tarih: 24 Haziran 2020 01:21

Tekerrür Eden Fiilde Hangi Disiplin Cezası Dikkate Alınır?

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 125’inci maddesinde

“Disiplin cezası verilmesine sebep olmuş bir fiil veya halin cezaların özlük dosyasından silinmesine ilişkin süre içinde tekerrüründe bir derece ağır ceza uygulanır. Aynı derecede cezayı gerektiren fakat ayrı fiil veya haller nedeniyle verilen disiplin cezalarının üçüncü uygulamasında bir derece ağır ceza verilir.”

hükmü bulunmaktadır. Tekerrür durumunda bir derece ağır ceza verilecekse hangi ceza kriter olarak kabul edilecektir?

Bu durumu örneklemeye çalışalım: Memur Ahmet Beye soruşturma sonucunda Kınama cezası teklif edilmiş fakat geçmiş hizmetleri sırasındaki çalışmaları olumlu olduğundan dolayı Uyarma cezası verilmiştir. Memur Ahmet Bey aynı fiil veya hali bir daha işlediğinde bir derece ağır ceza verilecektir. İşte burada almış olduğu Uyarma cezasının mı yoksa teklif edilen Kınama cezasının mı dikkate alınacağı tartışma konusu olmaktadır.

Memur Ahmet Beye; disiplin hükümlerinin tekerrürü halinde verilecek bir derece ağır ceza bulunurken, indirim sonucu verilen ceza esas alınamayacak, disiplin cezasına konu fiil veya halin karşılığı ceza esas alınacaktır.

@memurdavalaricom

www.memurdavalari.com

Yorumlar (0)
SON EKLENENLER
BU AY ÇOK OKUNANLAR
Diğer Davalar