FacebookInstagram
Memur DavalarıAdalet suçu suçluyu değil, sonuna kadar masumiyeti aramaktır...

Hukuk Fakültesi Mezunu Memurlar Staj Sorunlarına Çözüm Bekliyor

Avukatlık Kanununda yapılacak değişiklikler ülke gündemimizde ön sıralarda yer alıyor. Avukatlığa kabul şartlarından birisi de Avukatlık stajını tamamlayarak staj bitim belgesi almış bulunmaktır.

Kategori: Haberler - Tarih: 28 Haziran 2020 15:20

Hukuk Fakültesi Mezunu Memurlar Staj Sorunlarına Çözüm Bekliyor

      Aylık, ücret, gündelik veya kesenek gibi ödemeler karşılığında görülen herhangi bir hizmette bulunanlar maalesef “avukatlık stajı” yapamamaktadır. 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi olan memurlarımızdan Hukuk Fakültesi mezunu olanlar stajlarını yapamamakta, staj için ücretsiz izne ayrılmak zorunda bırakılmaktadırlar. Ücretsiz izin ve süreleri de çoğu zaman sekteye uğradığından zorlu bir hukuk eğitimini bitiren ve bu esnada çalışmak zorunda olan Hukuk Fakültesi mezunu memurlar mağdur olmaktadırlar.

      Bu sorun yıllardır taslak düzenlemelerde yer almasına karşın bir türlü nihai çözüme kavuşturulamamıştır. Gündemde olan Avukatlık Kanunu değişikliğiyle bu sorun çözüme kavuşturulabilir. Böylelikle sadece Hukuk Fakültesi mezunu memurlar değil stajyer avukatların tümü bu düzenleme sayesinde stajlarını yaparken isterlerse gelir elde edebileceklerdir. Avukatlık Kanununda yapılması planlanan değişikliğe eklenecek hukuk fakültesinden mezun olduktan sonra avukatlık stajını yapmak isteyenler avukatlık stajının yapılmasına engel oluşturmamak şartıyla sigortalı bir işte(4a/4b/4c) çalışabilirler” şeklindeki bir madde ile bu durumun çözümü sağlanabilir.

      Yine istenirse avukatlık stajı yapmak isteyen memurlar için kıdem şartı getirilerek aday memurların durumu da netliğe kavuşturulabilir. Yıllardır konuşulan, taslak düzenlemelerde yer alan çalışırken staj yapabilme engelinin yapılacak düzenlemeyle kaldırılması Hukuk Fakültesi mezunu memurlarımızın çözüm ve müjde beklediği bir konudur. Bu sorunun çözümü de zor olmasa gerek…

@memurdavalaricom

www.memurdavalari.com

Yorumlar (0)
SON EKLENENLER
BU AY ÇOK OKUNANLAR
Diğer Haberler