FacebookInstagram
Memur DavalarıAdalet suçu suçluyu değil, sonuna kadar masumiyeti aramaktır...

Aday Memur Cezası Kesinleşmeden Memuriyetten Çıkarılamaz

Müdahil olduğumuz davaların başında “memuriyetten çıkarılma” cezaları gelmektedir. Aday memurların memuriyetten çıkarılması maalesef ki çok sık rastladığımız bir durumdur.

Kategori: Haberler - Tarih: 30 Haziran 2020 16:59

Aday Memur Cezası Kesinleşmeden Memuriyetten Çıkarılamaz

       Aday memur hangi cezaları alırsa memuriyetten çıkarılır? Bu cezaların verilmiş olması yeterli midir? Bu yazımızda bu ve bunun gibi sorulara cevap vereceğiz.

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu;

Adaylık süresi sonunda başarısızlık:

Madde 57 –Adaylık süresi içinde aylıktan kesme veya kademe ilerlemesinin durdurulması cezası almış olanların disiplin amirlerinin teklifi ve atamaya yetkili amirin onayı ile ilişikleri kesilir. İlişikleri kesilenler ilgili kurumlarca derhâl Devlet Personel Başkanlığına bildirilir.

İtiraz:

Madde 135 –Disiplin amirleri tarafından verilen uyarma, kınama ve aylıktan kesme cezalarına karşı disiplin kuruluna, kademe ilerlemesinin durdurulması cezasına karşı yüksek disiplin kuruluna itiraz edilebilir.

İtirazda süre, kararın ilgiliye tebliği tarihinden itibaren yedi gündür. Süresi içinde itiraz edilmeyen disiplin cezaları kesinleşir.

İtiraz mercileri, itiraz dilekçesi ile karar ve eklerinin kendilerine intikalinden itibaren otuz gün içinde kararlarını vermek zorundadır.

İtirazın kabulü hâlinde, disiplin amirleri kararı gözden geçirerek verilen cezayı hafifletebilir veya tamamen kaldırabilirler.

Disiplin cezalarına karşı idari yargı yoluna başvurulabilir.

       demektedir. Görüldüğü gibi “aylıktan kesme ve kademe ilerlemesi” cezası alan aday memurların memuriyetle ilişikleri kesilmektedir. İlgili kanunun 135. maddesiyle itiraz hakkı düzenlenmiştir. İtiraz sonucu verilen ceza kaldırılabileceği gibi onaylana da bilir.  İtiraz sonucu beklenmeden yani verilen ceza kesinleşmeden verilen cezalar sonuç doğurmayacaktır. Burada dikkate alınması gereken en önemli konu yapılan bu itirazın idari bir itiraz olduğudur. Yani verilen cezaya dava açmış olmak cezanın uygulanmasını engellemeyecektir.

       Memurlara verilen cezalarda küçük ceza ya da büyük ceza ayrımı bulunmamaktadır. En küçük denilen “uyarı cezası”  bile memurlarımız için başka sorunlara yol açabildiği gibi sonuçları ağır olabilmektedir. Memurlarımıza bu tür bir sorunla karşılaştıklarında bizlerle iletişime geçmelerini öneriyoruz.

@memurdavalaricom

www.memurdavalari.com

Yorumlar (0)
SON EKLENENLER
BU AY ÇOK OKUNANLAR
Diğer Haberler