FacebookInstagram
Memur DavalarıAdalet suçu suçluyu değil, sonuna kadar masumiyeti aramaktır...

Adaylık Süresine 2 Yıla 1 Kademe Verilir Mi?

Bazı memurlarımız 2 yıl hizmet yılına ilave olarak 1 kademe ilerlemesinden yararlanabilmektedirler. Bu memurlarımızın aday memurluk süreleri 2 yıla 1 kademe ilerlemesinde dikkate alınacak mıdır?

Kategori: Haberler - Tarih: 11 Temmuz 2020 17:31

Adaylık Süresine 2 Yıla 1 Kademe Verilir Mi?

Devlet Memurları Kanunu;

 Kademe ve kademe ilerlemesi:

Madde 64 –Kademe; derece içinde, görevin önemi veya sorumluluğu artmadan, memurun aylığındaki ilerlemedir.

Memurun kademe ilerlemesinin yapılabilmesi için bulunduğu kademede en az bir yıl çalışmış olması ve bulunduğu derecede ilerleyebileceği bir kademenin bulunması şartları aranır.

72 nci madde gereğince belirli bir süre görev yapmak üzere, mecburî olarak sürekli görevle atanan memurlardan kalkınmada birinci derecede öncelikli yörelerde bulunanlara, bu yörelerde fiilen çalışmak suretiyle geçirilen her iki yıl için bir kademe ilerlemesi daha verilir. Yıllık izinde geçirilen süreler fiilen çalışılmış sayılır. İki yıldan az süreler dikkate alınmaz.

demektedir. İlgili maddeye göre 2 yıla 1 kademe ilerlemesinden yararlanacak memurlarımız; belirli bir süre görev yapmak üzere, mecburî olarak sürekli görevle, kalkınmada birinci derecede öncelikli yörelere atanmalı ve bu yörelerde fiilen çalışmalıdırlar. 

 Milli Eğitim Bakanlığının yayımladığı yazı tüm memurlarımız için emsal niteliğindedir. Bu yazıda aday personele de zorunlu hizmet yükümlülüğü öngörülmüş olması nedeniyle anılan bölgelere aday olarak atananların asaletlerinin tasdik edildiği tarihten sonra adaylıkta başarılı geçen süreleri de dikkate alınacaktır. denilmektedir.

Yukarıda belirttiğimiz duruma uygun olarak atanan memurlar asaletlerinin tasdik edilmesiyle adaylık süreleri içinde 2 yıla 1 kademe uygulamasından yararlanabileceklerdir. Şartları yasal düzenlemelerde belirtilen kriterlere uygun olduğu halde bu haktan yararlandırılmayan memurlarımıza ise dava açmalarınızı öneririz.

iki yıla bir kademe

@memurdavalaricom

www.memurdavalari.com

Yorumlar (0)
SON EKLENENLER
BU AY ÇOK OKUNANLAR
Diğer Haberler