FacebookInstagram
Memur DavalarıAdalet suçu suçluyu değil, sonuna kadar masumiyeti aramaktır...

Takdir ve Teşekküre Ek Hizmet Puanı Var Mı?

Öğretmen arkadaşlarımızdan biri; Takdir ve Teşekkür belgesi sahibi olduğunu, ek hizmet puanında bu belgelerin değerlendirilip değerlendirilmeyeceğini, değerlendirilmezse ne yapabileceğini sormuştur.

Kategori: Haberler - Tarih: 22 Temmuz 2020 21:27

Takdir ve Teşekküre Ek Hizmet Puanı Var Mı?

6111 sayılı torba kanunla takdirname, teşekkür ve aylıkla ödül kavramları kaldırılmış; bu kavramların yerine başarı, üstün başarı ve ödül kavramları getirilmiştir.

Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde 19/06/2020 tarihinde değişikliğe giderek;

Hizmet puanları

MADDE 40/9- Öğretmenlerden;

  1. f) En fazla bir adet olmak üzere başarı belgesi alanlara 3,
  2. g) En fazla bir adet olmak üzere üstün başarı belgesi alanlara 4,

ğ) En fazla bir adet olmak üzere ödül alanlara 5,

hizmet puanı verilir.

demiştir. Bu düzenlemeye göre öğretmenimizin ilk sorusuna üzülerek takdir ve teşekkür belgelerinden ek hizmet puanı alamayacağı şeklinde cevap vermek durumundayız.

Milli Eğitim Bakanlığının daha önceki uygulamalarını, yargı kararlarını ve ilgili ödüllerin işleyişini incelediğimizde Teşekkür Belgesinin Başarı Belgesinin karşılığı, Takdir Belgesinin Üstün Başarı Belgesinin karşılığı olduğu son olarak da Aylıkla Ödülün Ödülün karşılığı olduğu görülmektedir. Kısaca takdir, teşekkür ve aylıkla ödüle puan verilmemesi HUKUKA AYKIRIDIR. En azından eksik bir düzenlemedir.

Peki, ne yapılabilir? Öncelikle takdir, teşekkür ve aylıkla ödüle sahip öğretmenlerimizin ek hizmet puanından yararlanmayı talep etmeleri ek hizmet puanı verilmediği takdirde ise konuyu yargıya taşımalarını öneririz.

@memurdavalaricom

www.memurdavalari.com

Yorumlar (0)
SON EKLENENLER
BU AY ÇOK OKUNANLAR
Diğer Haberler