FacebookInstagram
Memur DavalarıAdalet suçu suçluyu değil, sonuna kadar masumiyeti aramaktır...

Avukatların Staj Sorunu

Hukuk Fakültesini milyonlarca öğrencinin içinden sıyrılarak kazanan gençlerimiz fakültelerinden mezun olunca ne yapacaklarını şaşırmaktadırlar.

Kategori: Haberler - Tarih: 26 Temmuz 2020 14:47

Avukatların Staj Sorunu

             Avukatlığa kabul şartlarından en önemlisi Avukatlık stajını tamamlayarak staj bitim belgesi almaktır. Fakat staj süresince bu gençlerimizin ne sigortalı olmasına ne de ücretli çalışmalarına izin verilmektedir. Avukatlarımız ilk yıllarında stajyer oldukları için başka bir işte çalışamıyor, çalışamadığı içinde para kazanamıyor, kazanamadığı içinde geçinemiyorlar. Bu durumun en kötü yanı ise ilgili sorunun mevcut döngü içinde devam etmesi teamül haline gelmektedir. Hal böyle olunca da stajyer avukatlık maalesef sömürüye dönüşebilmektedir.

             Ülkemizde tıp doktorları(intern hekimler-5 yıl eğitim 1 yıl staj-), diş hekimleri hatta meslek lisesinde okuyan gençlere dahi stajları esnasında devlet tarafından mesleki sigorta yapılmakta ve ücret ödenmektedir. Bizce de meslek lisesi memleket meselesidir lakin “adalet ve hukukta”  memleket meselesidir belki de en önde gelenlerinden biridir.

            Kaldı ki avukatlar için staj bir zorunluluktur. Bu stajı yapmayanlar yani bir yıl boyunca sigorta yapılmadan, ücret almadan çalışmayı kabul edenler avukat olabilmektedir. 2001 yılında Avukatlık Kanununda yapılan değişiklikle bu sorun ortaya çıkarılmıştır. Avukatlarımızın staj sorununun çözümü yıllardır taslak düzenlemelerde yer almasına karşın bir türlü nihai çözüme kavuşturulamamıştır. Avukatlık Kanununda yapılacak değişikliğe eklenecek hukuk fakültesinden mezun olduktan sonra avukatlık stajını yapmak isteyenler avukatlık stajının yapılmasına engel oluşturmamak şartıyla sigortalı bir işte(4a/4b/4c) çalışabilirler” ya da avukatlık stajını yapan gençlerimiz; intern hekimlerde, lise öğrencilerinde olduğu gibi devletimiz tarafından sigortalanarak bu sorun çözüme kavuşturulabilir.

           Hukuk Fakültesi mezunu gençlerimizin çözüm ve müjde beklediği bu konuyu çözüme kavuşturmak artık elzemdir…

@memurdavalaricom

www.memurdavalari.com

Yorumlar (0)
SON EKLENENLER
BU AY ÇOK OKUNANLAR
Diğer Haberler