FacebookInstagram
Memur DavalarıAdalet suçu suçluyu değil, sonuna kadar masumiyeti aramaktır...

Değerlendirmemiz Sonrası Dava Açıldı

22.07.2020 tarihli değerlendirmemizde; Takdir, Teşekkür ve Aylıkla Ödül sahibi olan öğretmenlerimize ek hizmet puanı verilip verilemeyeceğini incelemiştik.

Kategori: Haberler - Tarih: 28 Temmuz 2020 23:03

Değerlendirmemiz Sonrası Dava Açıldı

Yaptığımız inceleme sonucunda; Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin mevcut hali nedeniyle öğretmenlerimizin takdir ve teşekkür belgelerinden ek hizmet puanı alamayacağını belirtmiştik. Milli Eğitim Bakanlığının daha önceki uygulamalarını, yargı kararlarını ve ilgili ödüllerin işleyişini incelediğimizde Teşekkür Belgesinin Başarı Belgesinin karşılığı, Takdir Belgesinin Üstün Başarı Belgesinin karşılığı olduğu son olarak da Aylıkla Ödülün Ödülün karşılığı olduğunu belirterek takdir, teşekkür ve aylıkla ödüle puan verilmemesi HUKUKA AYKIRIDIR bu durumun yargıya taşınması yerinde olacaktır diyerek değerlendirmemizi bitirmiştik.

Eğitim iş kolunda faaliyet gösteren sendikalardan biri “Yönetmelik değişikliğinde, başarı, üstün başarı ve ödül alanlara ilave hizmet puanı verilmesi de öngörülmektedir. Ancak başarı, üstün başarı ve ödül kavramları, kamu personel mevzuatına 13.2.2011 tarihinde 657 sayılı Kanun’da yapılan değişiklikle girmiştir. Bu tarihten önce bu belgelerin alınması hukuken ve fiilen mümkün değildir. Lakin 6111 sayılı Kanun değişikliği öncesi 657 sayılı Kanun’un 122. maddesi çerçevesinde öğretmenler (ve diğer kamu personeli) teşekkür, takdir belgesi ve aylıkla ödül almaktaydı. Söz konusu belgeler, 13.2.2011 tarihinden itibaren veril(e)memekte ise de hukuk âleminde halen varlıklarını sürdürmektedir. Nitekim eğitim kurumu yöneticilerinin görevlendirmeye esas başarı puanının belirlenmesinde bu belgeler puanlamaya dâhil edilmektedir. Bu nedenle, hukuka, kanuna aykırı ve eksik düzenleme niteliğinde gördüğümüz söz konusu değişikliklerin iptali istemiyle idari yargıda dava açtık.” gerekçesiyle bu durumu bugün yargıya taşımıştır.

@memurdavalaricom

www.memurdavalari.com

Yorumlar (0)
SON EKLENENLER
BU AY ÇOK OKUNANLAR
Diğer Haberler