FacebookInstagram
Memur DavalarıAdalet suçu suçluyu değil, sonuna kadar masumiyeti aramaktır...

Kesinleşen Ceza Geri Alınıp Memura Yeni Bir Ceza Verilebilir Mi?

Memura verilen ceza kesinleştikten sonra idare tarafından geri alınarak yeni bir disiplin cezası verilebilir mi? Yazımızda bu soruya Danıştay kararları ışığında cevap vermeye çalışacağız…

Kategori: Haberler - Tarih: 13 Ağustos 2020 22:02

Kesinleşen Ceza Geri Alınıp Memura Yeni Bir Ceza Verilebilir Mi?

        Kesinleşen disiplin cezaları, disiplin cezalarını veren idari merciler yönünden bağlayıcı ve kesin niteliktedir. Kural olarak; idari mercilerin vermiş oldukları disiplin cezalarını geri almaları ve verdikleri disiplin cezası yerine bir başka disiplin cezası vermeleri olanaksızdır. Disiplin cezaları, niteliği gereği diğer idari işlemlerden farklıdır. Disiplin cezası vermeye yetkili organlar, bu organların oluşumu, çalışma usulü, karar oluşturulması, bu kararlara itiraz ve bütün bu sürecin her aşaması için öngörülen süre koşulları ile disiplin cezası işlemi sıkı şekil şartına bağlı olarak uygulanabilmektedir. Bu özellik disiplin cezasının yeni bir idari işlemle ortadan kaldırılmasına engeldir.

        Yetkili disiplin amiri ya da kurullarınca verilen disiplin cezaları ancak; bir yasama tasarrufu olan disiplin affı kanunu, bir yargı kararı(iptal kararı) ya da 657 sayılı Kanun'un 133.maddesinde(Disiplin cezalarının bir süre sonra özlük dosyasından silinmesi maddesi) öngörülen şartların gerçekleşmesi durumunda sicil dosyasından silinerek ortadan kaldırılabilir.

        Sonuç olarak idare tarafından memura ilgili düzenlemelere göre verilen ve kesinleşen disiplin cezaları geri alınıp yeni bir ceza verilmesi hukuken mümkün değildir.

 

@memurdavalaricom

www.memurdavalari.com

Yorumlar (0)
SON EKLENENLER
BU AY ÇOK OKUNANLAR
Diğer Haberler