FacebookInstagram
Memur DavalarıAdalet suçu suçluyu değil, sonuna kadar masumiyeti aramaktır...

Aynı Fiilden Dolayı Disiplin Cezası Alan Memurlar

Aynı fiilden dolayı disiplin cezası alan memurlardan birinin mevzuata uygun yaptığı idari itirazın kabul edilip cezasının kaldırılması durumunda diğer memurların cezaları da otomatikman kalkar mı? Yazımızda bu soruya cevap vermeye çalışacağız…

Kategori: Haberler - Tarih: 26 Ağustos 2020 21:23

Aynı Fiilden Dolayı Disiplin Cezası Alan Memurlar

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu

İtiraz:                      

Madde 135 – (1) Disiplin amirleri tarafından verilen uyarma, kınama ve aylıktan kesme cezalarına karşı disiplin kuruluna, kademe ilerlemesinin durdurulması cezasına karşı yüksek disiplin kuruluna itiraz edilebilir.

(2) İtirazda süre, kararın ilgiliye tebliği tarihinden itibaren yedi gündür. Süresi içinde itiraz edilmeyen disiplin cezaları kesinleşir.

(5) Disiplin cezalarına karşı idari yargı yoluna başvurulabilir.

         demektedir. Maddeden de görüldüğü gibi disiplin amirleri tarafından verilen uyarma, kınama ve aylıktan kesme cezalarına karşı disiplin kuruluna, kademe ilerlemesinin durdurulması cezasına karşı yüksek disiplin kuruluna itiraz edilmelidir. İtirazda süre, kararın ilgiliye tebliğ tarihinden itibaren yedi gündür.

        Görüldüğü gibi disiplin cezası alan memurlarımız itirazlarını bireysel olarak ve süresi içinde yapmalıdırlar. Cezalar kişiye özgü olduğundan her ne kadar aynı fiilden dolayı aynı ceza verilmiş olsa bile birinin cezasının kaldırılması diğerlerinin de cezalarının kaldırılmasını gerektirmeyecektir. Özellikle disiplin cezası alan memurlarımız yasal itiraz süresi içinde itiraz etmelidirler. Bu süreninde ilgili cezanın memura tebliğ tarihinden itibaren yedi gün olduğu açıktır. Bu süre içinde itiraz edilmediği zaman verilen cezanın kesinleşeceği mutlaktır.

        Memur arkadaşlarımızın birçoğu maalesef süreleri geçirdikten sonra hukuki yardım talebinde bulunmaktadırlar. Böyle olunca da yapılan yardımlar güçleşmekte bazen de imkânsızlaşmaktadır. Ayrıca itiraz süresinin geçirilmesinin idari yargıya başvuruyu engellemeyeceği de unutulmamalıdır.

 

@memurdavalaricom

www.memurdavalari.com

Yorumlar (0)
SON EKLENENLER
BU AY ÇOK OKUNANLAR
Diğer Haberler