FacebookInstagram
Memur DavalarıAdalet suçu suçluyu değil, sonuna kadar masumiyeti aramaktır...

Bazı İdareler Hâlâ Yanlış Yapıyor (Ayakta Tedavi Beyan Belgesi)

Öğretmenlerimiz için 2010 yılında “sevk kâğıdı” yerine “Ayakta Tedavi Beyan Belgesi” yürürlüğe girmiştir. 2010 yılında yürürlüğe giren bu uygulamayı maalesef bazı idareler halen yanlış uygulamakta ya da uygulamaya çalışmaktadır.

Kategori: Haberler - Tarih: 15 Ekim 2020 18:15

Bazı İdareler Hâlâ Yanlış Yapıyor (Ayakta Tedavi Beyan Belgesi)

          İnternet ortamında, hatta bazı milli eğitim müdürlüklerinin resmi web sitelerinde dahi “Ayakta Tedavi Beyan Belgesi” adı altında sonradan düzenlenen ve doğruluğu bulunmayan belgeler bulunmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğünün 23/06/2010 tarihli ve 2010/41 sayılı Genelgesiyle yürürlüğe giren “Ayakta Tedavi İşlemleri” konulu genelge ve eki beyan belgesinin ASLINI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

          Görüldüğü gibi bu genelgenin ekinde yer alan “Ayakta Tedavi Beyan Belgesi” memuruna güvenen, niyet okuma telaşına girmeyen, objektif ve hukuki bir düzenleme olduğu gibi öğretmenlerimizin itibarını koruyan ve artıran bir uygulama olmuştur.

          Bazı idareler beyan belgesinde yer almamasına rağmen; bu belgeyi doktor imzalayacak, doktor onaylayacak, barkod yapıştırılacak, giriş çıkış saatleri yer alacak vb. gibi şartlar isteyerek bakanlığın genelgesine uymamaktadır. Bakanlığın resmi beyan belgesinde bu taleplerin hiçbirinin yer almadığı görülmektedir. İdarelerin bu istekleri hukuksuz ve suç olduğu gibi mevzuatı bilmediklerinden kaynaklanmaktadır.

          Görüldüğü gibi Milli Eğitim Bakanlığı memuruna önem ve değer vermiştir. Ayrıca Devlet Personel Başkanlığı bir soruya verdiği cevapta idarenin personelinin beyanına güvenmediği takdirde ilgili sağlık kuruluşuna yazı yazarak beyanın teyidini isteyebileceğini belirtmiştir.

Feridun Fikret AKSU

Hukukçu

@feridunfikretaksu

 

Yorumlar (0)
SON EKLENENLER
BU AY ÇOK OKUNANLAR
Diğer Haberler